Når du ankommer sykehuset den dagen du skal til undersøkelse, vil du bli møtt av en sykepleier som klargjør deg. Du vil få utdelt pasienttøy, og en seng eller lenestol mens du venter. Sykepleier vil stille deg noen spørsmål for å kvalitetssikre at alle forberedelser er gjort riktig.
Det kan bli en del venting før du blir kjørt til operasjonsstuen hvor undersøkelsen blir utført.
Du vil bli kjørt til undersøkelsen i seng. Når du ankommer operasjonsstuen vil du bli tatt i mot av operasjons- og anestesisykepleiere som skal være med deg under operasjonen. Du vil bli lagt på et operasjonsbord og kjørt inn på operasjonsstuen. Der vil du bli videre klargjort og lagt i narkose før undersøkelsen begynner.
Undersøkelsen blir utført i gynekologisk leie. Det vil si på samme måte som når du er til undersøkelse hos gynekolog. Ved mistanke om livmorhalskreft vil legen også se inn i urinblæren din med et cystoscop (et tynt rør med kamera). Legen gjør en grundig gynekologisk undersøkelse, og tar eventuelle prøver samtidig.