Hvorfor delta på kurs?
Målet med våre lærings- og mestringskurs er at du skal lære om sykdommen din og hvordan du kan mestre hverdagen. For å velge din vei må du ha kunnskap både om sykdom, behandling, egne ressurser og endring av levevaner.
Du vil møte fagfolk med ulik kunnskap knyttet til sykdommen. Du vil også møte erfarne pasienter og deres pårørende som forteller hvordan de lever sine liv med helseutfordringer. Kursdeltagerne deler sine erfaringer. Når vi spør kursdeltagerne hva som var viktigst for dem ved å delta på kurs svarer ca 80% av dem at «Det viktigste var å treffe andre i samme situasjon!
Hvordan delta på kurs?
Henvisning: Du må ha henvisning fra lege for å delta på kurs. Det kan være din fastlege eller din lege på sykehuset. Legen sender henvisningen til den avdelingen som arrangerer kurset.
Oversikt over kurs: Finnmarkssykehuset tilbyr kurs i Karasjok, Hammerfest og Kirkenes. Du kan også få henvisning til kurs andre steder i landet hvis vi ikke har tilbud hos oss. På vår nettside ser du både lokale, regionale og nasjonale kurstilbud. For å se lokale kurstilbud ved andre sykehus må du gå inn på nettsidene til de enkelte sykehus.
Fritt sykehusvalg: Deltagelse på lærings- og mestringskurs inngår i ordningen for fritt behandlingsvalg.
Fritt behandlingsvalg
Rettigheter: Både pasienter og pårørende har rettigheter i forhold til reise og opphold.
Rettigheter ved pasient- og pårørendeopplæring i grupper
Kontakt
Karasjok Lærings- og mestringssenter

Renate Porsanger
LMS koordinator
T 78 96 97 78 | M 95 84 39 11 | Renate.Aileen.Porsanger@finnmarkssykehuset.no
Hvert kurs har egne kontaktpersoner. Kontaktinformasjon ligger under det enkelte kurs.
Se informasjon på våre sider:
Kurs og opplæring for pasienter og pårørende
Du finner mer informasjon om pasient- og pårørendekurs på disse sidene:
Mestring.noMestringforalle.no